Pohlazení na výletě ve Škodovce s budoucími automechaniky

Pět členů občanského sdružení Pohlazení a sedm budoucích automechaniků v prvním ročníku Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově s třídní učitelkou podnikli od čtvrtka 21. do pátku 22. června školní výlet s exkurzí do mladoboleslavské automobilky Škoda a prohlídkou dopravní sekce Národního technického muzea v Praze i památek hlavního města. Ve čtvrtek pěšky provedl všechny účastníky Prahou Tomáš Kábrt, manžel třídní učitelky žáků Hany Kábrtové a člen Pohlazení.

První zastávkou bylo Národní technické muzeum, kde žáci obdivovali krásná stará auta, motorky, letadla i lokomotivy. Na účastníky tato podívaná velmi zapůsobila. Uvědomili si, jak naši předkové úžasně posunuli technický rozvoj a jak neuvěřitelně za posledních sto let technika pokročila. K dalším zastavením patřily  královské zahrady u Pražského hradu s letohrádkem, oranžerií a jízdárnou, Pražský hrad s hradní stráží, sídlem prezidenta se vztyčenou vlajkou „Pravda vítězí“, svatovítskou katedrálou a Zlatou uličkou, Malá Strana s parlamentem a velvyslanectvími různých zemí, Karlův most, Královská cesta, Staroměstské náměstí s orlojem plným apoštolů a kříži na památku popravených 27 českých šlechticů – přesně v den, kdy k popravě před  391 lety došlo. Večer se celá výprava přesunula vlakem do Mladé Boleslavi, kde byl zajištěný nocleh v domově mládeže Střední průmyslové školy, a to především pro členy Pohlazení. Většina učňů se totiž rozhodla ušetřit za ubytování a přespala i s učitelkou zadarmo s dovolením zaměstnanců domova na jejich zahradě pod širým nebem ve vlastním spacáku.

Od půl osmé ráno následovala více jak dvouhodinová nevšední a úchvatná prohlídka s výkladem ve Škodě Auto Mladá Boleslav. Účastníci viděli obrovské a hbité roboty, které v supermoderní továrně v mnohém nahradily lidskou práci. I tak ve Škodovce pracuje více jak dvacet tisíc zaměstnanců. Každý rok se tam vyrobí téměř milión aut. „Z robotů šel strach. Jakoby se na nás dívaly. Teď jsem plně porozuměla Karlu Čapkovi a jeho vizím technických vymožeností nebo hororovým filmům typu Terminátor,“ komentovala prohlídku vedoucí skupinky Pohlazení Ivana Chalupová.

Historie společnosti Škoda Auto začala v roce 1895, kdy se dva cyklisté, mechanik Václav Laurin a knihkupec Václav Klement, rozhodli založit malý podnik na výrobu jízdních kol. V roce 1899 přibyla k jízdním kolům i výroba motocyklů. A v roce 1905 byl vyroben první model automobilu s názvem Voiturette A. Ten je společně se všemi ostatními typy historických modelů vozu Škoda vystaven v muzeu, které je součástí automobilky a jehož prohlídka byla součástí exkurze. Název Škoda vznikl spojením firmy Laurin & Klement se strojírenským podnikem Škoda v roce 1925.

Po prohlídce Škodovky se všichni rozešli najíst a napít a po jedné hodině se vydali vlakem nazpět domů.

 

Fotky zde : picasaweb.google.com/111592471803877168948/PohlazeniSAutomechanikyVeSkodovce?authuser=0&authkey=Gv1sRgCI2_nvmtseyi0QE&feat=directlink

 

1.8.2012    Admin. Michal

 

Pohlazení vítalo léto v Jáchymově

Sokolovské občanské sdružení Pohlazení připravilo od 8. do 10.6. další pobyt pro děti z tamního azylového domu a dětských domovů. Konal se tentokrát pro dlouholeté členy i některé děti z Pohlazení již ve známém prostředí evangelického kostelíka s ubytovnou v Jáchymově a zúčastnilo se ho celkem třicet jedna lidí.

V pátek večer na všechny příchozí čekaly s večeří dvě kuchařky – dobrovolnice ze Sokolova, které jezdí pravidelně s Pohlazením starat se o jídlo účastníků. V sobotu dopoledne se zpívaly duchovní písničky a Tomáš Kábrt vyprávěl veselý příběh z vlaku, který slyšel v křesťanském sboru v Ostravě. Vyprávěla ho žena, která ráda jezdí vlakem a povídá si v něm s lidmi o Bohu. Občas se stává, že potká lidi, kterým je to nepříjemné. Jeden takový muž se jí před ostatními v kupé jízlivě zeptal, kdy už bude vystupovat.
„V Jilašovicích,“ řekla. „Tak to máte smůlu, protože tohle je rychlík a ten v žádných Jilašovicích nestaví,“ zasmál se muž. Nevím, co mě to napadlo, vyprávěla pak žena, ale řekla jsem mu: „Když bude Pán Ježíš chtít, i rychlík zastaví v Jilašovicích.“  Po nějaké chvíli vlak najednou zastavil. Všichni cestující pohlédli oknem ven a uviděli nápis Jilašovice. „Tak já už jsem doma,“ rozloučila se žena s úsměvem. Všichni v kupé se dívali na pána, který byl náhle bledý a vyděšený, jakoby se něčeho bál. Venku se žena zeptala výpravčího, proč tam vlak zastavil. „Nevím,“ odpověděl výpravčí, „to se tu stalo poprvé.“ Žena si uvědomila, že prožila slova z Bible: Kdo se ke mně přizná před lidmi, k tomu se přizná můj nebeský Otec.

V rámci sobotní bohoslužby se také promítal dokumentární film Jana Špáty o přátelství mladých zdravých lidí se svými vrstevníky z Jedličkova ústavu pro děti a mládež s tělesným postižením. Po něm následovala beseda o možnostech pomoci druhým lidem kolem nás. Jedna z účastnic – Julie vzpomínala na svého strýce, který letos zemřel a který kdysi dávno přišel o nohu tím, že ho přejel vlak. Přesto i takto postižený si neváhal vzít do své péče pět tehdy malých Juliiných sourozenců, které osiřeli po smrti svých rodičů. Julie byla nejstarší a v té době již plnoletá.

Ještě před obědem se celá skupina lidí vydala na procházku. Společně si prohlédli starou mincovnu, pomník obětem komunismu, pamětní desku Johanna Mathesia, přítele Martina Luthera, a vyšplhali na kopec nad Jáchymovem, kde byl krásný výhled na město a okolní hory.

Odpoledne se děti pobavily ve sportovním areálu Novaco na Božím Daru a večer u táboráku s písněmi, které na kytaru hrál i zpíval Radim Hettner z Kozolup u Plzně, který přijel se svými dvěma dětmi podpořit akci Pohlazení.

V neděli před obědem si šli všichni zaplavat do jáchymovského aquafóra a po krátkém odpočinku u oběda se rozjeli zpět do svých domovů.

Předpovědi počasí na víkend nebyly zrovna příznivé, ale nad Jáchymovem přesto svítilo slunce a nepršelo :-) .

 

Fotky zde : picasaweb.google.com/111592471803877168948/Jachymov8102012?authkey=Gv1sRgCJft2OWCtPuO9AE

 

15.7.2012    Admin. Kristina

 

Pohlazení ve Františkových Lázních

Třináct dětí ve věku 8 až 17 let ze Sokolova a okolí s doprovodem své učitelky a jedné z maminek zavítalo v neděli 29. dubna 2012 do nejkrásnějších lázní našeho kraje.

První v pořadí byla dvouhodinová návštěva aquafóra, kde jsme využili všech jeho pestrých možností od plavání v temné jeskyni a pod širým nebem až po tobogán. Před ochutnávkou pramenů jsme si ještě dopřáli krátký odpočinek a svačinku v krásném parku poblíž nejhezčího lázeňského hotelu Imperial. Poté jsme se vydali po cestách, které lemovaly různé prameny s odlišnými názvy a složením. Každý z pramenů jsme ochutnali a ohodnotili známkou jako ve škole. Cestou parkem jsme potkávali a učili se poznávat všelijaké květiny a živočichy – veverky, kavky, drozdy, kosy… Okruh našeho putování pokračoval kolem známé sošky Františka přes lázeňskou kolonádu, kde jsme měli možnost vyzkoušet rozmanité příchutě tradičních teplých oplatek a zmrzlin. Pokračovali jsme parkem až na nádraží, odkud jsme plni dojmů a chutí odjeli domů.

Fotky zde : picasaweb.google.com/111592471803877168948/WebFr?authuser=0&authkey=Gv1sRgCN22yvWW4ayO3AE&feat=directlink

 

18.5.2012      Admin. Michal